maandag, 16 januari, 2017 Als alles meezit, kunnen melkveehouders al in het voorjaar van 2017 gebruikmaken van de nieuwe meststof Groen Fosfaat. De ontwikkelaars van Groen Fosfaat, DLV Advies, MeMon en EcoEnergy, werken op dit moment hard aan de ontwikkeling van deze maismeststof met natuurlijk fosfaat. Het project Groen Fosfaat is nog in volle gang. De veldproeven van 2016 zijn afgerond en voor 2017 worden de vervolgproeven voorbereid, vertelt Angela van der Sanden, projectleider Groen Fosfaat bij DLV Advies. Ze noemt de oogstresultaten van het eerste proefseizoen, die bekend werden in november 2016, zeer positief. ‘In de proef realiseerde de standaardbemesting met Groen Fosfaat een Alternatief voor kunstmestfosfaatGroen Fosfaat werd twee jaar geleden door DLV Advies, MeMon en EcoEnergy ontwikkeld als alternatief voor kunstmestfosfaat. Het is een initiatief dat werd uitgevoerd in het kader van een SBIR-opdracht van het ministerie van Economische Zaken. Het product, dat eruitziet als kleine brokjes, is gemaakt uit natuurlijk fosfaat met als basis varkensmest, dat van nature een hoog fosfaatgehalte heeft. Daarnaast bevat het stikstof, kalium en borium en is het product afgestemd op de behoefte van de maisplant. Vanwege het natuurlijke fosfaat kan de meststof een uitkomst zijn voor bedrijven die geen kunstmestfosfaat mogen toedienen vanwege de derogatieregeling. ‘Juist die organische oorsprong van het fosfaat draagt bij aan de opbrengstresultaten, omdat het goed opneembaar is voor de plant’, aldus Van der Sanden. Marktintroductie vervroegdDe marktintroductie van Groen Fosfaat stond gepland voor 2018. Op basis van de uitslagen van de eerste proeven in 2016 hopen de initiatiefnemers om al vóór het maisseizoen van 2017 het product daadwerkelijk op de markt te brengen. De meststof is gemaakt om toe te dienen in de rij op het moment van zaaien, dus vroeg in het seizoen. ‘Het zou mooi zijn als we vóór die tijd van start konden.’ Lees meer over nieuwe ontwikkelingen in de maisteelt in de special van het januarinummer, dat vanaf donderdag bij abonnees in de bus valt.
0 reacties
|
Groen Fosfaat bijna praktijkrijp voor maisbemesting
Als alles meezit, kunnen melkveehouders al in het voorjaar van 2017 gebruikmaken van de nieuwe meststof Groen Fosfaat. De ontwikkelaars van Groen Fosfaat, DLV Advies, MeMon en EcoEnergy, werken op dit moment hard aan de ontwikkeling van deze maismeststof met natuurlijk fosfaat.
Het project Groen Fosfaat is nog in volle gang. De veldproeven van 2016 zijn afgerond en voor 2017 worden de vervolgproeven voorbereid, vertelt Angela van der Sanden, projectleider Groen Fosfaat bij DLV Advies. Ze noemt de oogstresultaten van het eerste proefseizoen, die bekend werden in november 2016, zeer positief. ‘In de proef realiseerde de standaardbemesting met Groen Fosfaat een
6 procent hogere drogestofopbrengst en 10 procent meer zetmeel dan standaardbemesting.’ Het komende jaar vinden er opnieuw bemestingsproeven plaats.
Alternatief voor kunstmestfosfaat
Groen Fosfaat werd twee jaar geleden door DLV Advies, MeMon en EcoEnergy ontwikkeld als alternatief voor kunstmestfosfaat. Het is een initiatief dat werd uitgevoerd in het kader van een SBIR-opdracht van het ministerie van Economische Zaken. Het product, dat eruitziet als kleine brokjes, is gemaakt uit natuurlijk fosfaat met als basis varkensmest, dat van nature een hoog fosfaatgehalte heeft. Daarnaast bevat het stikstof, kalium en borium en is het product afgestemd op de behoefte van de maisplant. Vanwege het natuurlijke fosfaat kan de meststof een uitkomst zijn voor bedrijven die geen kunstmestfosfaat mogen toedienen vanwege de derogatieregeling. ‘Juist die organische oorsprong van het fosfaat draagt bij aan de opbrengstresultaten, omdat het goed opneembaar is voor de plant’, aldus Van der Sanden.
Marktintroductie vervroegd
De marktintroductie van Groen Fosfaat stond gepland voor 2018. Op basis van de uitslagen van de eerste proeven in 2016 hopen de initiatiefnemers om al vóór het maisseizoen van 2017 het product daadwerkelijk op de markt te brengen. De meststof is gemaakt om toe te dienen in de rij op het moment van zaaien, dus vroeg in het seizoen. ‘Het zou mooi zijn als we vóór die tijd van start konden.’
In de proeven van 2016 bleek al dat het meebemesten goed werkte met de huidige standaard zaaimachines. ‘Een groot voordeel is dat er dus niet geïnvesteerd hoeft te worden in aparte machines.’ De prijs van het product is nog niet bekend.
Lees meer over nieuwe ontwikkelingen in de maisteelt in de special van het januarinummer, dat vanaf donderdag bij abonnees in de bus valt.
REAGEER