vrijdag, 13 december, 2019 Droge koeien hebben voor hun eigen onderhoud 26 procent meer energie nodig dan nu wordt aangenomen. Dat stelt Wouter Spek, onderzoeker van Wageningen UR. ‘Het maagdarmstelsel van de holsteinkoe is afgelopen 40 jaar groter geworden. Daardoor is de efficiëntie om van voer melk te maken weliswaar verbeterd, maar is de netto-energie die nodig is om alle processen in het lichaam aan de gang te houden, gestegen’, zo vertelt Spek. Voerefficiëntie gestegenSpek hield een presentatie over voerbehoefte tijdens de themamiddag Rundveevoeding, die georganiseerd werd door het Centraal Veevoeder Bureau (CVB). ‘Ook de onderhoudsbehoefte van melkgevende koeien is gestegen. Maar omdat de voereficiëntie gestegen is, is de totale voerbehoefte per kg melk gedaald. Die efficiëntie compenseert de grotere onderhoudsbehoefte.’ WarmteverliesSpek gaf aan dat de energiebehoefte bij melkgevend vee gemiddeld 16 procent wordt onderschat, vooral bij laagproductief melkvee. ‘Bij de start van het berekenen van rantsoenen via het vem-systeem werd ervan uitgegaan dat 40 procent van de energieopname verloren ging aan onder meer warmte afkomstig van de verteringsprocessen. We zien nu dat koeien efficiënter omgaan met de energie, ze meer melk maken van het voer en er nog maar 30 procent van de energie verloren gaat.’ Hoogproductieve koeien hebben meer onderhoudsvoer nodig, maar juist minder voer om melk te maken. ‘Daardoor wordt de totale voerbehoefte bij hoogproductieve koeien minder onderschat dan bij laagproductieve koeien.
0 reacties
|
Energiebehoefte droge koe valt kwart hoger uit
Droge koeien hebben voor hun eigen onderhoud 26 procent meer energie nodig dan nu wordt aangenomen.
Dat stelt Wouter Spek, onderzoeker van Wageningen UR. ‘Het maagdarmstelsel van de holsteinkoe is afgelopen 40 jaar groter geworden. Daardoor is de efficiëntie om van voer melk te maken weliswaar verbeterd, maar is de netto-energie die nodig is om alle processen in het lichaam aan de gang te houden, gestegen’, zo vertelt Spek.
Voerefficiëntie gestegen
Spek hield een presentatie over voerbehoefte tijdens de themamiddag Rundveevoeding, die georganiseerd werd door het Centraal Veevoeder Bureau (CVB).
‘Ook de onderhoudsbehoefte van melkgevende koeien is gestegen. Maar omdat de voereficiëntie gestegen is, is de totale voerbehoefte per kg melk gedaald. Die efficiëntie compenseert de grotere onderhoudsbehoefte.’
Warmteverlies
Spek gaf aan dat de energiebehoefte bij melkgevend vee gemiddeld 16 procent wordt onderschat, vooral bij laagproductief melkvee.
‘Bij de start van het berekenen van rantsoenen via het vem-systeem werd ervan uitgegaan dat 40 procent van de energieopname verloren ging aan onder meer warmte afkomstig van de verteringsprocessen. We zien nu dat koeien efficiënter omgaan met de energie, ze meer melk maken van het voer en er nog maar 30 procent van de energie verloren gaat.’
Hoogproductieve koeien hebben meer onderhoudsvoer nodig, maar juist minder voer om melk te maken. ‘Daardoor wordt de totale voerbehoefte bij hoogproductieve koeien minder onderschat dan bij laagproductieve koeien.
REAGEER