maandag, 2 oktober, 2017 Zuivelfabriek Cono Kaasmaker heeft haar melkleveranciers voorlopig verboden om nog langer pensbestendige vetten te voeren. Volgens Cono is het onduidelijk wat de gevolgen zijn van het voeren van vetten aan melkvee voor de kwaliteit van de Conokazen. ‘Zowel de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) als wij voeren momenteel onderzoek uit naar de relatie tussen het voeren van pensbestendige vetten en de kaaskwaliteit. Om elk risico op verminderde kwaliteit te voorkomen, stellen we tot nader order het verbod in’, aldus Klaas Sluis, voorzitter van Cono Kaasmakers. ‘We weten inmiddels dat het voeren van pensbestendige vetten de zuurtegraad van het melkvet beïnvloedt, alsook de "smedigheid", de hardheid van de kaas. We willen geen enkel risico lopen dat onze kaaskwaliteit onder druk komt te staan’, zo verduidelijkt Sluis de keuze. TarwegistconcentraatHet voeren van vet heeft juist de afgelopen tijd een flinke vlucht genomen. Uit een belronde met verschillende voerleveranciers bleek recent dat een derde van de veehouders pensbestendige vetten toevoegt aan het rantsoen. ‘We hebben in 2011 problemen gehad met de kwaliteit van onze kazen als gevolg van het voeren van tarwegistconcentraat’, zo stelt Sluis. ‘Zo’n situatie als toen willen we te allen tijden voorkomen. Onze leveranciers begrijpen dat, ik heb alleen maar positieve geluiden gehoord voor onze keuze om op voorhand deze maatregel te nemen.’ Controle is lastigVeehouders mogen nu de voorraden met vet nog opmaken en als het stalseizoen echt start verwacht Sluis dat er geen vet meer wordt gevoerd. ‘We kunnen het lastig controleren, maar we hebben loyale leveranciers. Bovendien is dit geen onoverkomelijke ingreep in de bedrijfsvoering.’ Onderzoek naar palmvet in melkveerantsoenNZO is een onderzoek gestart naar de gevolgen zijn van het voeren van palmvet in een melkveerantsoen en heeft de universiteit van Wageningen gevraagd mee te denken. ‘Een deel van de pensbestendige vetten kan uiteindelijk in de melk komen. Dat kan inderdaad gevolgen hebben voor de hardheid’, zo vertelt WUR-onderzoeker Kasper Hettinga. ‘Belangrijk is dat je weet welke vetzuren dat zijn. Kaasfabrieken hebben hun machines ingesteld op een bepaalde melksamenstelling. Elke afwijking van die samenstelling lijkt me inderdaad ongewenst.’ Of meer zuivelfabrieken de keus van Cono volgen is niet bekend. NZO was niet bereikbaar voor commentaar. Veeteelt schreef in het tweede nummer van september nog een uitgebreid artikel over het voeren van vetten. Klik hier om het artikel te lezen.
0 reacties
|
Cono verbiedt het voeren van pensbestendige vetten
Zuivelfabriek Cono Kaasmaker heeft haar melkleveranciers voorlopig verboden om nog langer pensbestendige vetten te voeren.
Volgens Cono is het onduidelijk wat de gevolgen zijn van het voeren van vetten aan melkvee voor de kwaliteit van de Conokazen. ‘Zowel de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) als wij voeren momenteel onderzoek uit naar de relatie tussen het voeren van pensbestendige vetten en de kaaskwaliteit. Om elk risico op verminderde kwaliteit te voorkomen, stellen we tot nader order het verbod in’, aldus Klaas Sluis, voorzitter van Cono Kaasmakers. ‘We weten inmiddels dat het voeren van pensbestendige vetten de zuurtegraad van het melkvet beïnvloedt, alsook de "smedigheid", de hardheid van de kaas. We willen geen enkel risico lopen dat onze kaaskwaliteit onder druk komt te staan’, zo verduidelijkt Sluis de keuze.
Tarwegistconcentraat
Het voeren van vet heeft juist de afgelopen tijd een flinke vlucht genomen. Uit een belronde met verschillende voerleveranciers bleek recent dat een derde van de veehouders pensbestendige vetten toevoegt aan het rantsoen. ‘We hebben in 2011 problemen gehad met de kwaliteit van onze kazen als gevolg van het voeren van tarwegistconcentraat’, zo stelt Sluis. ‘Zo’n situatie als toen willen we te allen tijden voorkomen. Onze leveranciers begrijpen dat, ik heb alleen maar positieve geluiden gehoord voor onze keuze om op voorhand deze maatregel te nemen.’
Controle is lastig
Veehouders mogen nu de voorraden met vet nog opmaken en als het stalseizoen echt start verwacht Sluis dat er geen vet meer wordt gevoerd. ‘We kunnen het lastig controleren, maar we hebben loyale leveranciers. Bovendien is dit geen onoverkomelijke ingreep in de bedrijfsvoering.’
Onderzoek naar palmvet in melkveerantsoen
NZO is een onderzoek gestart naar de gevolgen zijn van het voeren van palmvet in een melkveerantsoen en heeft de universiteit van Wageningen gevraagd mee te denken. ‘Een deel van de pensbestendige vetten kan uiteindelijk in de melk komen. Dat kan inderdaad gevolgen hebben voor de hardheid’, zo vertelt WUR-onderzoeker Kasper Hettinga. ‘Belangrijk is dat je weet welke vetzuren dat zijn. Kaasfabrieken hebben hun machines ingesteld op een bepaalde melksamenstelling. Elke afwijking van die samenstelling lijkt me inderdaad ongewenst.’
Of meer zuivelfabrieken de keus van Cono volgen is niet bekend. NZO was niet bereikbaar voor commentaar.
Veeteelt schreef in het tweede nummer van september nog een uitgebreid artikel over het voeren van vetten. Klik hier om het artikel te lezen.
REAGEER