Topkoeien

Zo vader, zo dochter op De Heihoeve

Janny 70 werd als vaars ingeschreven met 83 punten. Dat werd dertien jaar later en met een levensproductie van meer dan 140.000 kg melk op de teller opgewaardeerd naar 88 punten (foto: Harrie van Leeuwen)
Janny 70 werd als vaars ingeschreven met 83 punten. Dat werd dertien jaar later en met een levensproductie van meer dan 140.000 kg melk op de teller opgewaardeerd naar 88 punten (foto: Harrie van Leeuwen)

Heihoeve Arnold, gefokt op de Heihoeve in Giessenburg, was in het eerste decennium van deze eeuw een veelgebruikte ki-stier in de roodbontfokkerij. 

Arnolddochter Janny 70 van dezelfde Heihoeve bewijst bijna 23 jaar na de geboorte van haar vader diens fokkracht. Ze produceerde al meer dan 11.000 kg vet en eiwit, kreeg op 15-jarige leeftijd 88 punten voor algemeen voorkomen en werd bekroond met het predicaat Sterkoe 3.

Laatrijp en veerkrachtig

Anno 2026 heeft Heihoeve Arnold bijna 20.000 dochters in zijn fokwaarde. Hij toont nog altijd bovengemiddelde verervingscijfers voor gezondheidskenmerken en levensduur, zijn actuele fokwaarde laatrijpheid is 106 en voor het recent ingevoerde kenmerk veerkracht scoort hij 105. Arnold was dan ook niet voor niets enige tijd de hoogste roodbonte stier voor aanhoudingspercentage op 72 maanden. Bijna een derde van zijn dochters was zes jaar na de eerste afkalving nog in productie. 

Gewoon lekker mee in het koppel

Een fraai voorbeeld van een laatrijpe, veerkrachtige Arnolddochter is de vijftienjarige Janny 70, geboren op hetzelfde bedrijf als haar vader. ‘Janny is een gave koe met veel inhoud en super beenwerk. Ze valt niet op en doet nog gewoon lekker mee in het koppel’, vertelt Sander Stuij. Hij is sinds een jaar bedrijfsleider op het melkveebedrijf met 350 koeien, die bij driemaal daags melken goed zijn voor een rollend jaargemiddelde van 11.800 kg melk met 4,30% vet en 3,52% eiwit. ‘Ik was er zelf niet bij, maar als ik naar de cijfers kijk, heeft ze altijd probleemloos geproduceerd’, constateert hij.

Van 83 naar 88 punten

Janny 70 werd als vaars ingeschreven met 83 punten. Dat werd dertien jaar later en met een levensproductie van meer dan 140.000 kg melk op de teller opgewaardeerd naar 88 punten. En ook in haar productie toont ze zich laatrijp. Haar beste lijst was haar tiende met een lactatiewaarde van 121. Gemiddeld over 11 afgesloten lijsten scoorde ze 107 lactatiewaarde.

Het team van De Heihoeve melkt nog vier dochters van Janny 70, een vijfde is een hoogdrachtig pink. ‘Janny geeft haar kwaliteiten goed door. De oudste nog levende dochter is ook alweer tien jaar, haalde in de laatste afgesloten lactatie nog 120 lactatiewaarde en heeft al meer dan 90.000 kg melk geproduceerd. En ook de andere dochters kunnen goed meekomen in het koppel’, stelt Stuij vast.

Zakelijke koeienliefhebbers

‘Op dit moment staat Janny er weer heel goed voor. ‘Maar ze had het na de laatste keer afkalven wel heel zwaar’, herinnert de bedrijfsleider zich. ‘Daarom hebben we besloten haar niet meer te insemineren. Beslissingen nemen we hier op basis van zakelijke overwegingen’, legt hij uit. ‘We denken dat dit het beste is voor de koe. Maar we zijn ook echte koeienliefhebbers en dat maakt het besluit om haar niet meer te laten afkalven tegelijk ook best moeilijk.’

Sterkoe 3 Janny 70 (v. Heihoeve Arnold)
Levensproductie: 4.142 dagen 146.198 kg melk met 4,25% vet en 3,43% eiwit 
Exterieur: F 90 T 90 U 86 B 88 AV 88