Fotoserie: vooruitlopen op stikstof met 900 koeien
Terwijl het stikstofdebat blijft aanhouden, investeerde melkveehouder Bart van den Hout al jaren geleden in luchtdichte stallen en luchtwassers. Met 900 koeien, duidelijke protocollen en hulp van AI bouwt hij aan een bedrijf dat klaar is voor de toekomst.
In het Limburgse Maaseik runt de familie Van den Hout een melkveebedrijf met 900 melkkoeien. Op twee nevenlocaties bevinden zich nog 630 stuks jongvee. Wat in 1983 begon met 23 koeien, groeide in vier decennia uit tot een grootschalig familiebedrijf, geleid door Bart en Rudy van den Hout samen met hun ouders Kees en Hanny. ‘Nadat mijn broer en ik rond 2010 in het bedrijf kwamen, zijn we stap voor stap gegroeid. We pakten vooral alle kansen die we konden pakken’, vertelt Bart van den Hout.
Melkvee in drie emissiearme stallen
Toen de veehouders in 2015 een PAS-brief kregen kon uitbreiden van 500 naar 900 koeien alleen maar met de juiste stikstofreducerende technieken. Zo zijn de 900 melkkoeien gehuisvest in drie stallen met emissiereducerende maatregelen. De oudste stal is een openfrontstal met roosters en kleppen, goed voor 25 procent stikstofreductie. De tweede stal, een traditionele 3-0-2-opstelling met 40-stands buitenmelker, werd aangepast tot een emissiearme stal met een luchtwasser. De derde stal uit 2021 werd helemaal luchtdicht en speciaal voor luchtwassing gebouwd. Zo’n luchtdicht stalconcept met wasser zorgt voor 45 procent ammoniakreductie.
AI en protocollen
Naast de familieleden zijn vijf medewerkers actief op het bedrijf, met een strakke interne communicatie en taakverdeling. Dankzij AI en strakke protocollen houdt de familie de veestapel gezond.
Het maartnummer van Veeteelt bevat een reportage over het Vlaamse bedrijf. Regine Foket maakte er een fotoserie.