Henk Flipsen: ‘Impact oorlog op grondstoffenmarkt groot’


Henk Flipsen (Nevedi): ‘Extreme voerprijzen zijn voor veehouders niet vol te houden als deze kostenstijging niet wordt doorberekend in de prijzen van voedsel’'
woensdag, 9 maart, 2022

De Nederlandse veevoerindustrie is voor de grondstoffenvoorziening beperkt afhankelijk van de import uit Oekraïne en Rusland.

Toch is de impact van de oorlog op de mengvoerindustrie gigantisch. Henk Flipsen, directeur van de Nederlandse Vereniging van Diervoederindustrie (Nevedi) geeft antwoord op vijf prangende vragen.

Is er sprake van paniek op de grondstoffenmarkt?

‘Paniek is een groot woord, maar ik ben al wel twee weken met niets anders bezig dan met veiligstellen van de grondstoffenvoorziening. In vergelijking met onze collega’s in bijvoorbeeld Zuid-Europa is de Nederlandse diervoederindustrie minder sterk afhankelijk van grondstoffen uit Oekraïne en Rusland, onder andere omdat wij relatief veel restproducten uit de levensmiddelenindustrie verwerken. Maar indirect is het effect van de oorlog wel gigantisch. Ongeveer 30 procent van de wereldhandel in granen en mais is afkomstig uit Oekraïne en Rusland. De aanvoer uit deze landen ligt nu vrijwel volledig stil en het is totaal onzeker hoe zich dat de komende tijd zal ontwikkelen. Dit betekent dat iedereen op zoek gaat naar alternatieven met een explosie van de prijzen als gevolg. Dit werkt speculatie in de hand. Het kan heel lucratief zijn om voorraden een tijdje vast te houden en daarvoor een beroep te doen op overmacht. Het is dus nog maar de vraag of afgesloten leveringscontracten worden nagekomen.’

Zijn er alternatieven?

‘Diervoederbedrijven kijken voor de grondstoffenvoorziening nu vooral naar landen in Noord- en Zuid Amerika. Dat zijn ook grote producenten van granen en mais. Importeurs lopen hierbij echter tegen zeer strenge Europese eisen aan op het gebied van residuen van gewasbeschermingsmiddelen en gmo’s. Met onze Europese partners hebben we daarom een dringend verzoek ingediend bij de Europese Commissie om het bestaande toelatingsbeleid op korte termijn te versoepelen. Maar zelfs als dit snel geregeld wordt, duurt het nog zo maar twee maanden voordat we benodigde grondstoffen uit Amerika kunnen importeren. We moeten dus een periode overbruggen. Daarom roepen we de Europese Commissie ook op om zo snel mogelijk de verwerking van granen en mais tot biobrandstof te verbieden. De menselijke voedselvoorziening komt nu op de eerste plaats en daarna de voervoorziening voor dieren.’

Hoe gaan Nederlandse mengvoerbedrijven om met de situatie?

‘De voorraden bij mengvoerbedrijven zijn beperkt en het is uiterst onzeker of afspraken over de leveringen van grondstoffen nagekomen zullen worden. We roepen onze leden dan ook op om solidair te zijn en de schaarse grondstoffen met elkaar te delen. Het gaat er nu vooral om  dat we voorkomen dat dieren zonder voer komen te zitten. Bij mengvoerbedrijven komt het bedienen van vaste klanten nu op de eerste plaats. De meeste bedrijven hebben “klantenstops” ingesteld. En veehouders die nu een extra voorraad aan willen leggen, krijgen in veel gevallen nul op het rekest.’

Wat zou u nu doen als u melkveehouder was?

‘Melkveehouders hebben het geluk dat krachtvoer een beperkt aandeel vormt in het rantsoen. En een meevaller is ook dat het weideseizoen voor de deur staat. Als ik melkveehouder was zou ik met mijn adviseur nog eens kritisch kijken naar het rantsoen. Wellicht kan een deel van het mengvoer worden vervangen door bijproducten? En misschien is het zinvol om nog eens uit te rekenen of bij de huidige prijzen de laatste kilo krachtvoer nog wel genoeg rendeert?’

Moeten we ons ook zorgen maken over de langere termijn?

‘Ik heb goede hoop dat het lukt om de grondstoffenvoorziening in Nederland veilig te stellen. Wat dat betreft zou ik niet graag ruilen met mijn collega’s in Zuid-Europa die veel afhankelijker zijn van Rusland en Oekraïne. Niet alleen voor de grondstoffenvoorziening, maar bijvoorbeeld ook voor de arbeid van Oekraïense vrachtwagenchauffeurs die nu vechten in de oorlog.’

‘Deze oorlog zal sowieso leiden tot een verdere verhoging van de voerprijzen, waarbij de extreme energieprijzen nog een extra prijsopdrijvend effect hebben. Dit is voor veehouders niet vol te houden als deze kostenstijging niet wordt doorberekend in de prijzen van zuivel, eieren en vlees. Wij roepen de verwerkende industrie en retailers dan ook op om hierover snel afspraken met elkaar te maken. Consumenten zullen hoe dan ook meer moeten gaan betalen voor voedsel.’

 

 


0 reacties

Henk Flipsen (Nevedi): ‘Extreme voerprijzen zijn voor veehouders niet vol te houden als deze kostenstijging niet wordt doorberekend in de prijzen van voedsel’'
woensdag, 9 maart, 2022

De Nederlandse veevoerindustrie is voor de grondstoffenvoorziening beperkt afhankelijk van de import uit Oekraïne en Rusland.

Toch is de impact van de oorlog op de mengvoerindustrie gigantisch. Henk Flipsen, directeur van de Nederlandse Vereniging van Diervoederindustrie (Nevedi) geeft antwoord op vijf prangende vragen.

Is er sprake van paniek op de grondstoffenmarkt?

‘Paniek is een groot woord, maar ik ben al wel twee weken met niets anders bezig dan met veiligstellen van de grondstoffenvoorziening. In vergelijking met onze collega’s in bijvoorbeeld Zuid-Europa is de Nederlandse diervoederindustrie minder sterk afhankelijk van grondstoffen uit Oekraïne en Rusland, onder andere omdat wij relatief veel restproducten uit de levensmiddelenindustrie verwerken. Maar indirect is het effect van de oorlog wel gigantisch. Ongeveer 30 procent van de wereldhandel in granen en mais is afkomstig uit Oekraïne en Rusland. De aanvoer uit deze landen ligt nu vrijwel volledig stil en het is totaal onzeker hoe zich dat de komende tijd zal ontwikkelen. Dit betekent dat iedereen op zoek gaat naar alternatieven met een explosie van de prijzen als gevolg. Dit werkt speculatie in de hand. Het kan heel lucratief zijn om voorraden een tijdje vast te houden en daarvoor een beroep te doen op overmacht. Het is dus nog maar de vraag of afgesloten leveringscontracten worden nagekomen.’

Zijn er alternatieven?

‘Diervoederbedrijven kijken voor de grondstoffenvoorziening nu vooral naar landen in Noord- en Zuid Amerika. Dat zijn ook grote producenten van granen en mais. Importeurs lopen hierbij echter tegen zeer strenge Europese eisen aan op het gebied van residuen van gewasbeschermingsmiddelen en gmo’s. Met onze Europese partners hebben we daarom een dringend verzoek ingediend bij de Europese Commissie om het bestaande toelatingsbeleid op korte termijn te versoepelen. Maar zelfs als dit snel geregeld wordt, duurt het nog zo maar twee maanden voordat we benodigde grondstoffen uit Amerika kunnen importeren. We moeten dus een periode overbruggen. Daarom roepen we de Europese Commissie ook op om zo snel mogelijk de verwerking van granen en mais tot biobrandstof te verbieden. De menselijke voedselvoorziening komt nu op de eerste plaats en daarna de voervoorziening voor dieren.’

Hoe gaan Nederlandse mengvoerbedrijven om met de situatie?

‘De voorraden bij mengvoerbedrijven zijn beperkt en het is uiterst onzeker of afspraken over de leveringen van grondstoffen nagekomen zullen worden. We roepen onze leden dan ook op om solidair te zijn en de schaarse grondstoffen met elkaar te delen. Het gaat er nu vooral om  dat we voorkomen dat dieren zonder voer komen te zitten. Bij mengvoerbedrijven komt het bedienen van vaste klanten nu op de eerste plaats. De meeste bedrijven hebben “klantenstops” ingesteld. En veehouders die nu een extra voorraad aan willen leggen, krijgen in veel gevallen nul op het rekest.’

Wat zou u nu doen als u melkveehouder was?

‘Melkveehouders hebben het geluk dat krachtvoer een beperkt aandeel vormt in het rantsoen. En een meevaller is ook dat het weideseizoen voor de deur staat. Als ik melkveehouder was zou ik met mijn adviseur nog eens kritisch kijken naar het rantsoen. Wellicht kan een deel van het mengvoer worden vervangen door bijproducten? En misschien is het zinvol om nog eens uit te rekenen of bij de huidige prijzen de laatste kilo krachtvoer nog wel genoeg rendeert?’

Moeten we ons ook zorgen maken over de langere termijn?

‘Ik heb goede hoop dat het lukt om de grondstoffenvoorziening in Nederland veilig te stellen. Wat dat betreft zou ik niet graag ruilen met mijn collega’s in Zuid-Europa die veel afhankelijker zijn van Rusland en Oekraïne. Niet alleen voor de grondstoffenvoorziening, maar bijvoorbeeld ook voor de arbeid van Oekraïense vrachtwagenchauffeurs die nu vechten in de oorlog.’

‘Deze oorlog zal sowieso leiden tot een verdere verhoging van de voerprijzen, waarbij de extreme energieprijzen nog een extra prijsopdrijvend effect hebben. Dit is voor veehouders niet vol te houden als deze kostenstijging niet wordt doorberekend in de prijzen van zuivel, eieren en vlees. Wij roepen de verwerkende industrie en retailers dan ook op om hierover snel afspraken met elkaar te maken. Consumenten zullen hoe dan ook meer moeten gaan betalen voor voedsel.’

 

 

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.