NZO verrast door groei melkveesector


De groei van de melkproductie afgelopen periode heeft de NZO verrast
woensdag, 15 juli, 2015

De Nederlandse zuivelverwerkers zijn afgelopen half jaar verrast door de forse groei in melkproductie. ‘We hadden een groei van een tot anderhalf procent per jaar verwacht voor de komende tien jaar. De groei die uiteindelijk is gerealiseerd door de sector was veel groter dan verwacht’, zo vertelt Jolande Valkenburg, woordvoerder van de branchevereniging Nederlandse Zuivel Organisatie NZO.

Hoe groot die groei exact was, kan Valkenburg niet aangeven, maar FrieslandCampina-directeur Roelof Joosten meldde recent al dat er afgelopen tijd soms tot wel tot tien procent meer melk werd verwerkt dan vorig jaar.

Ingrijpen onvermijdelijk

‘Als NZO hebben we altijd gezegd dat de sector kan groeien, maar dat er wel rekening gehouden moest worden met milieuvoorwaarden die de overheid stelt. Dat de staatsecretaris nu ingrijpt met de nieuwe fosfaatwetgeving, is onvermijdelijk’, aldus Valkenburg. Diverse zuivelondernemingen anticipeerden afgelopen jaren op de verwachte groei en breidden hun capaciteit flink uit. ‘We hebben geen signalen van onze leden dat de verwachting is dat deze capaciteit uiteindelijk niet benut gaat worden’, aldus Valkenburg.

Lange termijn positief

‘Voor de lange termijn is de prognose voor de zuivelmarkt nog altijd positief’, zo reageert Valkenburg. ‘Er is nu weliswaar minder ruimte voor groei, maar we blijven in gesprek met de overheid om de gevolgen van de wetgeving goed in kaart te krijgen.’De groei van de melkproductie afgelopen periode heeft de NZO verrast
woensdag, 15 juli, 2015

De Nederlandse zuivelverwerkers zijn afgelopen half jaar verrast door de forse groei in melkproductie. ‘We hadden een groei van een tot anderhalf procent per jaar verwacht voor de komende tien jaar. De groei die uiteindelijk is gerealiseerd door de sector was veel groter dan verwacht’, zo vertelt Jolande Valkenburg, woordvoerder van de branchevereniging Nederlandse Zuivel Organisatie NZO.

Hoe groot die groei exact was, kan Valkenburg niet aangeven, maar FrieslandCampina-directeur Roelof Joosten meldde recent al dat er afgelopen tijd soms tot wel tot tien procent meer melk werd verwerkt dan vorig jaar.

Ingrijpen onvermijdelijk

‘Als NZO hebben we altijd gezegd dat de sector kan groeien, maar dat er wel rekening gehouden moest worden met milieuvoorwaarden die de overheid stelt. Dat de staatsecretaris nu ingrijpt met de nieuwe fosfaatwetgeving, is onvermijdelijk’, aldus Valkenburg. Diverse zuivelondernemingen anticipeerden afgelopen jaren op de verwachte groei en breidden hun capaciteit flink uit. ‘We hebben geen signalen van onze leden dat de verwachting is dat deze capaciteit uiteindelijk niet benut gaat worden’, aldus Valkenburg.

Lange termijn positief

‘Voor de lange termijn is de prognose voor de zuivelmarkt nog altijd positief’, zo reageert Valkenburg. ‘Er is nu weliswaar minder ruimte voor groei, maar we blijven in gesprek met de overheid om de gevolgen van de wetgeving goed in kaart te krijgen.’Reacties

Omgekeerde wereld Boeren die nu na jarenlange procedures eindelijk een NB vergunning hebben worden nu wederom gedupeerd door de plannen van het invoeren van fosfaatrechten. Ze hebben eerst al forse bedragen betaald voor de NB vergunning en vaak aankoop van ammoniakrechten. Nu mogen ze eindelijk bouwen maar hebben niet de kans gekregen om meer dieren aan te houden in 2014. Ze moeten nu eerst weer fosfaatrechten kopen. Boeren die zonder NB vergunning konden bouwen en het niet uit maakt of ze heel veel dieren op weinig grond houden krijgen de fosfaatrechten nu allemaal maar toegewezen. Zij hebben het fosfaatprobleem veroorzaakt en worden nu beloond. Ook boeren die eerst in grond geïnvesteerd hebben voor verantwoorde groei zijn de dupe. Als je je in Nederland aan de regels houdt en eerst de benodigde vergunningen aanvraagt word je de dupe. Het is de omgekeerde wereld hier. Als je in 2014 10 ha grond had met gemiddeld 200 melkkoeien krijg je voor 200 melkkoeien fosfaatrechten , ook al heb je geen NB vergunning. Had je in 2014 100 ha grond gemiddeld 90 melkkoeien en NB vergunning voor 200 melkkoeien krijg je fosfaatrechten voor 90 melkkoeien. Dat valt toch niet uit te leggen? Het is toch te gek voor woorden dat boeren zonder vergunning nu alles voor niets krijgen en boeren die al heel veel onkosten hebben gemaakt, zich aan de regels gehouden hebben nu weer voor de kosten van fosfaatrechten op kunnen draaien?

REAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.