Maatschappij

Klimaatimpact daalt door efficiënt voeren en veel melk per koe

klimrek
Gemiddeld komt bij de productie van 1 liter melk in Vlaanderen 1,00 kg CO₂-equivalenten aan broeikasgassen vrij, maar de verschillen zijn groot: van 0,64 tot 1,76 kg per kilo melk

Melkveebedrijven die efficiënt voeren, een hoge melkproductie per koe halen en hun (jong)vee goed managen, hebben de laagste klimaatimpact. Dat blijkt uit een analyse van 550 Klimrek-scans bij 320 Vlaamse melkveehouders tussen 2021 en 2023, uitgevoerd door ILVO en Boerenbond met steun van MilkBE. 

Ook meer beweiding verlaagt de impact, terwijl de schaalgrootte op zich geen verschil maakt. Bedrijven die jaarlijks hun impact laten berekenen en bijsturen, realiseren volgens de studie een continue daling.

Grote verschillen tussen bedrijven

Gemiddeld komt bij de productie van 1 liter melk in Vlaanderen 1,00 kg CO-equivalenten aan broeikasgrassen vrij, maar de verschillen zijn groot: van 0,64 tot 1,76 kg per kilo melk. Volgens het onderzoekscentrum hangt dat vooral samen met efficiëntie. Bedrijven met een hogere melkproductie per koe scoren beter, omdat de uitstoot verdeeld wordt over meer melk. Intensiveren of enkel meer koeien ligt niet ten grondslag aan een lagere voetafdruk.

Lagere afkalfleeftijd

Ook jongveemanagement speelt mee. Een lagere afkalfleeftijd en minder vervanging zorgen voor minder niet-lacterende dieren en dus minder uitstoot. Bovendien leidt goed jongveemanagement tot een hogere levensproductie per koe, wat de impact verder verlaagt.

Meer melk uit minder soja

De grootste verbeterkansen liggen volgens de onderzoekers bij voeraankoop en mestopslag. Op vlak van voeraankoop gaat het niet zozeer om minder gebruik van soja, maar om het efficiënt omzetten ervan in melk. Volgens ILVO produceren de best scorende bedrijven gemiddeld 39,5 kg melk per kilogram soja, terwijl de zwakste slechts 16,5 kg halen. Een hogere voerefficiëntie verlaagt dus de impact. Beweiding werkt eveneens gunstig, omdat mest direct op het land terechtkomt en niet langdurig hoeft te worden opgeslagen.

In lijn met lagere ammoniakemissie

Bedrijven die jaarlijks een Klimrek-scan uitvoeren, in totaal zo’n 80, tonen een duidelijke dalende trend in hun voetafdruk. ‘Dit suggereert dat de Klimrek-scan en de begeleiding door consulenten zijn vruchten afwerpt,’ zegt Veerle Van linden (ILVO). 

Maatregelen die de uitstoot verlagen hebben bovendien ook een positief effect op andere milieuthema’s, zoals een lagere ammoniakemissie.