maandag, 3 augustus, 2015 De Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) heeft een test beschikbaar die cholesterolafwijkingen in het bloed van kalveren kan meten. Hiermee is het mogelijk om kalveren op te sporen met de pas ontdekte erfelijke afwijking CDH, die leidt tot fatale diarree. De genetische aandoening Cholesterin Defizit Haplotyp (CDH) werd recent ontdekt door Duitse onderzoekers. Bij de erfelijke afwijking hebben pasgeboren kalveren een stoornis in de cholesterolstofwisseling. Hierdoor kunnen ze geen vet opnemen uit voedingsstoffen en sterven binnen het eerste halfjaar. Lagere cholesterolwaardeDoor het cholesterolgehalte in het bloed te meten kan de GD bepalen of een kalf het erfelijk defect heeft doorgekregen van beide ouders. Kalveren die de aandoening hebben of er drager van zijn, hebben een duidelijk lagere cholesterolwaarde in het bloed. Veehouders kunnen een test bij hun kalveren laten doen door een bloedmonster te laten afnemen door de dierenarts en in te zenden aan de GD. De bloedtest is overigens niet nieuw, maar werd niet eerder ingezet voor rundvee. Momenteel is er nog geen genetische test beschikbaar om kalveren met CDH op te sporen. Testen vanaf 20 dagen leeftijdDe GD adviseert veehouders om bij de keuze voor het laten testen van dieren, eerst te beginnen met na te gaan of mogelijke CDH-dragers in de bloedlijn van een kalf zitten. Lijsten met dragers zijn te vinden op de site van CRV. Kalveren kunnen vanaf 20 dagen oud worden getest. Na twee dagen heeft de veehouder de uitslag binnen. De kosten van een test liggen op 17,50 euro exclusief BTW en basiskosten.
0 reacties
|
Bloedtest spoort erfelijke aandoening CDH op
De Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) heeft een test beschikbaar die cholesterolafwijkingen in het bloed van kalveren kan meten. Hiermee is het mogelijk om kalveren op te sporen met de pas ontdekte erfelijke afwijking CDH, die leidt tot fatale diarree.
De genetische aandoening Cholesterin Defizit Haplotyp (CDH) werd recent ontdekt door Duitse onderzoekers. Bij de erfelijke afwijking hebben pasgeboren kalveren een stoornis in de cholesterolstofwisseling. Hierdoor kunnen ze geen vet opnemen uit voedingsstoffen en sterven binnen het eerste halfjaar.
Lagere cholesterolwaarde
Door het cholesterolgehalte in het bloed te meten kan de GD bepalen of een kalf het erfelijk defect heeft doorgekregen van beide ouders. Kalveren die de aandoening hebben of er drager van zijn, hebben een duidelijk lagere cholesterolwaarde in het bloed. Veehouders kunnen een test bij hun kalveren laten doen door een bloedmonster te laten afnemen door de dierenarts en in te zenden aan de GD. De bloedtest is overigens niet nieuw, maar werd niet eerder ingezet voor rundvee. Momenteel is er nog geen genetische test beschikbaar om kalveren met CDH op te sporen.
Testen vanaf 20 dagen leeftijd
De GD adviseert veehouders om bij de keuze voor het laten testen van dieren, eerst te beginnen met na te gaan of mogelijke CDH-dragers in de bloedlijn van een kalf zitten. Lijsten met dragers zijn te vinden op de site van CRV. Kalveren kunnen vanaf 20 dagen oud worden getest. Na twee dagen heeft de veehouder de uitslag binnen. De kosten van een test liggen op 17,50 euro exclusief BTW en basiskosten.
REAGEER