Fusie grootste ki-organisatie Arcowin afgeblazen


Na een jaar onderhandelen strandt de fusie die moest leiden tot de ki-organisatie Arcowin
donderdag, 16 december, 2021

De fusie van de ki-organisaties Evolution, VikingGenetics en Masterrind gaat niet door.

De drie ki-organisaties uit Frankrijk, Scandinavië en Duitsland kondigden precies een jaar geleden de fusie aan en wilden gaan samen werken onder de naam Arcowin.

Juridische belemmeringen

‘In april dit jaar gaven alle ledenraden van de drie coöperaties groen licht en in september waren we echt al op detailniveau de samenwerking aan het uitwerken. Maar helaas hebben we afgelopen maanden moeten vaststellen dat er te veel juridische belemmeringen waren om de fusie te laten plaatsvinden’, zo vertelt Niels Bo, interim directeur van VikingGenetics. Bo was kort na zijn pensionering juist gevraagd om de fusie mede namens Viking succesvol uit te werken. ‘Ik heb in mijn 35-jarige carrière in de veefokkerij 5 fusies begeleid, maar de zesde is helaas niet gelukt. Een van de punten was dat het niet lukte om een gezamenlijke coöperatie te vormen waarbij we in elk van de landen voldeden aan de juridische richtlijnen.’

Plan B gaf geen voordelen

Albert Reurink zat namens het Franse Evolution een jaar lang aan de onderhandelingstafel. ‘Erg jammer, we hebben er met heel veel mensen vol energie hard aan gewerkt’. Aan de wil om samen te werken heeft het niet gelegen zo stelt Reurink. ‘Naast de juridische belemmeringen waren er ook een aantal praktische en technische zaken die in de weg stonden. We hebben nog gewerkt aan en plan B, maar daarbij vielen vervolgens zoveel voordelen van de samenwerking weg, dat er deze week gezamenlijk is besloten er een punt achter te zetten.’

Fuseren met drie partijen een uitdaging

Met de fusie zou de grootste ki-organisatie van Europa ontstaan met in totaal 53.000 leden. Helemaal voor niets is de zoektocht naar vergaande samenwerking niet geweest, zo stelt Bo. ‘De naam Arcowin blijft bestaan, we gebruiken het als platform om bijvoorbeeld dna-informatie, de zogenoemde snips, van onze jonge stieren te delen. Ook blijven we nauw samenwerken met Evolution in ons jerseyfokprogramma.’

Toch is elk van de beoogd fusiepartners teleurgesteld volgens Reurink. ‘Vooraf wisten we dat een fusie met drie partijen een uitdaging zou zijn. Maar we geloofden er allemaal in. Het is jammer dat we zo vlak voor de finish zijn gestruikeld. We hebben elkaars werkveld en ideeën nu wel beter leren kennen, maar we staan wel weer allemaal op eigen benen.’ Reurink kijkt al weer vooruit. ‘In het belang van onze leden moeten we wel onze kostprijs onder controle houden en daarom blijven we kijken naar intensieve vormen van samenwerking.’


0 reacties

Na een jaar onderhandelen strandt de fusie die moest leiden tot de ki-organisatie Arcowin
donderdag, 16 december, 2021

De fusie van de ki-organisaties Evolution, VikingGenetics en Masterrind gaat niet door.

De drie ki-organisaties uit Frankrijk, Scandinavië en Duitsland kondigden precies een jaar geleden de fusie aan en wilden gaan samen werken onder de naam Arcowin.

Juridische belemmeringen

‘In april dit jaar gaven alle ledenraden van de drie coöperaties groen licht en in september waren we echt al op detailniveau de samenwerking aan het uitwerken. Maar helaas hebben we afgelopen maanden moeten vaststellen dat er te veel juridische belemmeringen waren om de fusie te laten plaatsvinden’, zo vertelt Niels Bo, interim directeur van VikingGenetics. Bo was kort na zijn pensionering juist gevraagd om de fusie mede namens Viking succesvol uit te werken. ‘Ik heb in mijn 35-jarige carrière in de veefokkerij 5 fusies begeleid, maar de zesde is helaas niet gelukt. Een van de punten was dat het niet lukte om een gezamenlijke coöperatie te vormen waarbij we in elk van de landen voldeden aan de juridische richtlijnen.’

Plan B gaf geen voordelen

Albert Reurink zat namens het Franse Evolution een jaar lang aan de onderhandelingstafel. ‘Erg jammer, we hebben er met heel veel mensen vol energie hard aan gewerkt’. Aan de wil om samen te werken heeft het niet gelegen zo stelt Reurink. ‘Naast de juridische belemmeringen waren er ook een aantal praktische en technische zaken die in de weg stonden. We hebben nog gewerkt aan en plan B, maar daarbij vielen vervolgens zoveel voordelen van de samenwerking weg, dat er deze week gezamenlijk is besloten er een punt achter te zetten.’

Fuseren met drie partijen een uitdaging

Met de fusie zou de grootste ki-organisatie van Europa ontstaan met in totaal 53.000 leden. Helemaal voor niets is de zoektocht naar vergaande samenwerking niet geweest, zo stelt Bo. ‘De naam Arcowin blijft bestaan, we gebruiken het als platform om bijvoorbeeld dna-informatie, de zogenoemde snips, van onze jonge stieren te delen. Ook blijven we nauw samenwerken met Evolution in ons jerseyfokprogramma.’

Toch is elk van de beoogd fusiepartners teleurgesteld volgens Reurink. ‘Vooraf wisten we dat een fusie met drie partijen een uitdaging zou zijn. Maar we geloofden er allemaal in. Het is jammer dat we zo vlak voor de finish zijn gestruikeld. We hebben elkaars werkveld en ideeën nu wel beter leren kennen, maar we staan wel weer allemaal op eigen benen.’ Reurink kijkt al weer vooruit. ‘In het belang van onze leden moeten we wel onze kostprijs onder controle houden en daarom blijven we kijken naar intensieve vormen van samenwerking.’

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.