Levensduur in kwart eeuw met bijna een lactatie vooruitgegaan

Sinds de invoering van de fokwaarde duurzaamheid in 1999 hebben de levensduur en -productie enorme sprongen gemaakt. In een kwart eeuw is de productieve levensduur toegenomen van 1108 naar 1445 dagen.
Dat is een verbetering van 337 dagen, ofwel bijna een hele lactatie. Dat blijkt uit een analyse van de Animal Evaluation Unit van CRV.
Levensproductie stijgt 60 procent
Ook de levensproductie bij afvoer verbeterde aanzienlijk. Deze nam met bijna zestig procent toe van iets meer dan 24.000 kg melk in 2000 naar ruim 38.000 kg melk afgelopen jaar. Ook de melkproductie per levensdag steeg gestaag in 25 jaar tijd. In 2000 produceerde de Nederlandse melkkoe gemiddeld 12,3 kg melk per levensdag. Afgelopen jaar lag dat op 17,1 kg melk per levensdag.
Genetische aanleg ook fors verbeterd
Voor een deel is die vooruitgang te danken aan de verbeterde erfelijke aanleg. Zo is de genetische aanleg voor levensduur met een goede 600 dagen toegenomen sinds 2000. Dat is dus meer dan de vooruitgang in daadwerkelijk gerealiseerde levensduur. ‘Genetisch gezien zouden koeien dus nog langer kunnen leven. Maar de veehouder bepaalt voor een groot deel zelf hoe oud een koe wordt. Niet de koe zelf’, zegt Mathijs van Pelt, senior onderzoeker fokwaarden bij CRV.
Meer aandacht voor gezondheid
Ook de verbetering van het management heeft een rol gespeeld. ‘Er is veel meer aandacht voor gezondheid gekomen. En gezonde koeien kunnen gemakkelijk oud worden’, geeft Van Pelt aan. Ook in jongveeopfok en het management in de droogstand zijn stappen gemaakt.
Meer over de vooruitgang in levensproductie en -duur is te vinden in het januarinummer van Veeteelt.