ZuivelNL-voorzitter wil in 2020 vertrouwensbreuk herstellen


Directeur ZuivelNL Janine Luten en voorzitter ZuivelNL Jorrit Jorritsma willen 2020 gebruiken om het vertrouwen in de sector te herstellen
donderdag, 9 januari, 2020

Melkveehouders verloren in 2019 duidelijk het vertrouwen in hun eigen belangenorganisaties. ‘Mijn wens is dat 2020 het jaar van nieuw perspectief en herstel van vertrouwen wordt’, zei ZuivelNL-voorzitter Jorrit Jorritsma gisteravond op de nieuwjaarsreceptie in Den Haag.

Jorritsma vindt dat er juist nu behoefte is aan een ketenorganisatie die partijen weer kan verbinden. ZuivelNL kan volgens hem die positie goed innemen. Op de receptie in Den Haag werd hiertoe al een eerste aanzet gegeven, zo waren nieuwkomers op belangenbehartigingsgebied als Farmers Defence Force en Agractie uitgenodigd en aanwezig.

Lastige positie sector

Jorritsma ging in op de positie van de melkveehouderijsector, die door een stijgende kostprijs en een melkprijs die al jarenlang nauwelijks beweegt, steeds lastiger wordt. ‘Voeg daarbij het ongenoegen over alsmaar toenemende eisen, de plotselinge beleidsveranderingen en de vaak ongenuanceerde kritiek op de agrarische sector en je ziet dat dit alles heeft geleid tot een gebrek aan vertrouwen in de politiek, maar ook in vertrouwen dat de eigen landbouworganisaties hun belangen nog goed behartigen.’ ZuivelNL heeft dat aan den lijve ondervonden, betoogde Jorritsma. ‘Maar ook onze leden LTO, NMV en NZO.’

Regering beschamend

Volgens Jorritsma ligt er nog een dieper gevoel van onvrede onder. ‘Veehouders missen respect en waardering voor hun inzet. De trekkeracties lieten zien dat er onder burgers veel goodwill is voor boeren, maar vanuit overheid en politiek is dat nauwelijks gebleken. Zo vind ik het beschamend dat de regering niet afstand heeft genomen van uitspraken van een vertegenwoordiger van een regeringspartij dat de veestapel in Nederland moet worden gehalveerd. Terwijl al die sectoren wereldwijd vooroplopen in verduurzaming.’

Nieuwe partijen niet uitsluiten

Jorritsma stelt ‘dat als vertrouwen ontbreekt iedereen keihard zal moeten werken om dat vertrouwen terug te winnen’. ZuivelNL wilde in 2019 met de kersverse directeur Janine Luten inzetten op heroriëntatie en herpositionering. ‘Dat is door alles wat er gebeurt getemporiseerd. Maar in 2020 gaan we dit met verve weer oppakken.’ Slimmer omgaan met middelen, actiever communiceren over de inzet van ZuivelNL en draagvlak, respect en vertrouwen genereren bij melkveehouders staan hoog op de agenda. Daarbij sluit Jorritsma aansluiting van nieuwe partijen bij ZuivelNL bepaald niet uit.

 


2 reacties

Directeur ZuivelNL Janine Luten en voorzitter ZuivelNL Jorrit Jorritsma willen 2020 gebruiken om het vertrouwen in de sector te herstellen
donderdag, 9 januari, 2020

Melkveehouders verloren in 2019 duidelijk het vertrouwen in hun eigen belangenorganisaties. ‘Mijn wens is dat 2020 het jaar van nieuw perspectief en herstel van vertrouwen wordt’, zei ZuivelNL-voorzitter Jorrit Jorritsma gisteravond op de nieuwjaarsreceptie in Den Haag.

Jorritsma vindt dat er juist nu behoefte is aan een ketenorganisatie die partijen weer kan verbinden. ZuivelNL kan volgens hem die positie goed innemen. Op de receptie in Den Haag werd hiertoe al een eerste aanzet gegeven, zo waren nieuwkomers op belangenbehartigingsgebied als Farmers Defence Force en Agractie uitgenodigd en aanwezig.

Lastige positie sector

Jorritsma ging in op de positie van de melkveehouderijsector, die door een stijgende kostprijs en een melkprijs die al jarenlang nauwelijks beweegt, steeds lastiger wordt. ‘Voeg daarbij het ongenoegen over alsmaar toenemende eisen, de plotselinge beleidsveranderingen en de vaak ongenuanceerde kritiek op de agrarische sector en je ziet dat dit alles heeft geleid tot een gebrek aan vertrouwen in de politiek, maar ook in vertrouwen dat de eigen landbouworganisaties hun belangen nog goed behartigen.’ ZuivelNL heeft dat aan den lijve ondervonden, betoogde Jorritsma. ‘Maar ook onze leden LTO, NMV en NZO.’

Regering beschamend

Volgens Jorritsma ligt er nog een dieper gevoel van onvrede onder. ‘Veehouders missen respect en waardering voor hun inzet. De trekkeracties lieten zien dat er onder burgers veel goodwill is voor boeren, maar vanuit overheid en politiek is dat nauwelijks gebleken. Zo vind ik het beschamend dat de regering niet afstand heeft genomen van uitspraken van een vertegenwoordiger van een regeringspartij dat de veestapel in Nederland moet worden gehalveerd. Terwijl al die sectoren wereldwijd vooroplopen in verduurzaming.’

Nieuwe partijen niet uitsluiten

Jorritsma stelt ‘dat als vertrouwen ontbreekt iedereen keihard zal moeten werken om dat vertrouwen terug te winnen’. ZuivelNL wilde in 2019 met de kersverse directeur Janine Luten inzetten op heroriëntatie en herpositionering. ‘Dat is door alles wat er gebeurt getemporiseerd. Maar in 2020 gaan we dit met verve weer oppakken.’ Slimmer omgaan met middelen, actiever communiceren over de inzet van ZuivelNL en draagvlak, respect en vertrouwen genereren bij melkveehouders staan hoog op de agenda. Daarbij sluit Jorritsma aansluiting van nieuwe partijen bij ZuivelNL bepaald niet uit.

 

2 reacties


Reacties

jaren lang hebben ze ons geknecht onzinnge maatregelen door de strot geduwd ect ect maar geen woord van spijt nee mooie praatjes met een borrel in de hand eerst zien dan geloven

REAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.