Positieve jaarcijfers FrieslandCampina: 1,07 euro nabetaling


Frans Keurentjes, Hein Schumacher en Jaska de Bakker tijdens de presentatie van de jaarcijfers
donderdag, 27 februari, 2020

Zuivelcoöperatie FrieslandCampina heeft een goed jaar achter de rug.

Het bedrijfsresultaat steeg met 26,3 procent, de winst met 36,9 procent en de leden-melkveehouders kunnen rekenen op 1,07 euro per 100 kg melk aan prestatietoeslag (nabetaling). Dat blijkt uit de vandaag gepresenteerde jaarcijfers.

Merk Campina zorgt voor 8,1 procent meer omzet

Vorig jaar lag de nabetaling nog op 0,46 euro per kg melk. De melkprijs, inclusief prestatietoeslagen, geldt voor bijzondere melkstromen en de uitkering via ledenobligaties komt voor 2019 op 37,95 euro, een lichte stijging ten opzichte van de 37,43 euro van 2018.

Vooral het eerste half jaar vormde een goede basis voor de positieve jaarcijfers, zo vertelde Hein Schumacher, CEO van FrieslandCampina. ‘We hebben stevig ingezet op de afdeling consumentenproducten. Daar zagen we de omzet stijgen met 4,5 procent. Extra aandacht voor het merk Campina zorgde er bijvoorbeeld voor dat we daar zelfs 8,1 procent meer omzet behaalden.’

623 leden vertrokken

De coöperatie verwerkte 3,4 procent minder melk, maar de omzet daalde met 2,2 procent minder hard. De melkaanvoer lag lager, omdat er 623 leden hun lidmaatschap met de zuivelcoöperatie beëindigden. Volgens Frans Keurentjes, voorzitter van FrieslandCampina, waren er daarvan 400 die besloten naar een andere zuivelafnemer over te stappen. De overigen staakten hun bedrijf.
‘We hebben met onze leden nog nooit zoveel gesprekken gevoerd als afgelopen jaar’, zo keek Keurentjes terug op discussies over onder meer aanpassingen van het uitbetalingsreglement. ‘Maar er zijn enorm veel ontwikkelingen gaande in de sector over politiek, toekomst en beleid. De verschillen tussen leden zijn zeker niet kleiner geworden, en soms nemen leden dan keuzes om afscheid te nemen.’

20 procent van de melkverwerking niet winstgevend

Financieel directeur Jaska de Bakker vertelde vervolgens dat ongeveer 20 procent van de melk, in totaal nog altijd ruim 10 miljard, niet met winst kan worden verwerkt. Op de vraag of FrieslandCampina daarom geen problemen heeft met leden die afscheid nemen, werd ontkennend gereageerd door Schumacher. ‘We hebben allemaal baat bij een robuuste melkveehouderijsector.’  


0 reacties

Frans Keurentjes, Hein Schumacher en Jaska de Bakker tijdens de presentatie van de jaarcijfers
donderdag, 27 februari, 2020

Zuivelcoöperatie FrieslandCampina heeft een goed jaar achter de rug.

Het bedrijfsresultaat steeg met 26,3 procent, de winst met 36,9 procent en de leden-melkveehouders kunnen rekenen op 1,07 euro per 100 kg melk aan prestatietoeslag (nabetaling). Dat blijkt uit de vandaag gepresenteerde jaarcijfers.

Merk Campina zorgt voor 8,1 procent meer omzet

Vorig jaar lag de nabetaling nog op 0,46 euro per kg melk. De melkprijs, inclusief prestatietoeslagen, geldt voor bijzondere melkstromen en de uitkering via ledenobligaties komt voor 2019 op 37,95 euro, een lichte stijging ten opzichte van de 37,43 euro van 2018.

Vooral het eerste half jaar vormde een goede basis voor de positieve jaarcijfers, zo vertelde Hein Schumacher, CEO van FrieslandCampina. ‘We hebben stevig ingezet op de afdeling consumentenproducten. Daar zagen we de omzet stijgen met 4,5 procent. Extra aandacht voor het merk Campina zorgde er bijvoorbeeld voor dat we daar zelfs 8,1 procent meer omzet behaalden.’

623 leden vertrokken

De coöperatie verwerkte 3,4 procent minder melk, maar de omzet daalde met 2,2 procent minder hard. De melkaanvoer lag lager, omdat er 623 leden hun lidmaatschap met de zuivelcoöperatie beëindigden. Volgens Frans Keurentjes, voorzitter van FrieslandCampina, waren er daarvan 400 die besloten naar een andere zuivelafnemer over te stappen. De overigen staakten hun bedrijf.
‘We hebben met onze leden nog nooit zoveel gesprekken gevoerd als afgelopen jaar’, zo keek Keurentjes terug op discussies over onder meer aanpassingen van het uitbetalingsreglement. ‘Maar er zijn enorm veel ontwikkelingen gaande in de sector over politiek, toekomst en beleid. De verschillen tussen leden zijn zeker niet kleiner geworden, en soms nemen leden dan keuzes om afscheid te nemen.’

20 procent van de melkverwerking niet winstgevend

Financieel directeur Jaska de Bakker vertelde vervolgens dat ongeveer 20 procent van de melk, in totaal nog altijd ruim 10 miljard, niet met winst kan worden verwerkt. Op de vraag of FrieslandCampina daarom geen problemen heeft met leden die afscheid nemen, werd ontkennend gereageerd door Schumacher. ‘We hebben allemaal baat bij een robuuste melkveehouderijsector.’  

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.