donderdag, 22 februari, 2018 Als gevolg van een winstdaling van 40 procent afgelopen jaar, valt de nabetaling voor leden-melkveehouders van FrieslandCampina (RFC) fors lager uit. Met een prestatietoeslag van € 1,03 en € 0,30 reservering op naam, blijft de totale nabetaling steken op € 1,33 per 100 kilo melk. RFC heeft een moeilijk jaar achter de rug met verschillende tegenvallers. De winst daalde met 37,3 procent naar 227 miljoen euro. Het zuivelconcern schrijft dit toe aan eenmalige afschrijvingen in China en Duitsland, negatieve valuta-effecten en lasten door herstructureringen. De lagere winst resulteert in een fors lagere nabetaling. Met slechts € 1,33 in totaal ligt die maar liefst 61,3 procent lager dan in 2016, toen er aan totale nabetaling nog € 3,44 werd uitgekeerd. Omzet stijgt met ruim 10 procentDe lagere winst staat haaks op de omzetstijging en de hogere uitbetaalde garantieprijs aan de leden. De omzet steeg met ruim 10 procent naar 12,1 miljard euro. Dit is echter vooral te danken aan de toevoeging van het eerder aangekochte belang in Engo Foods in Pakistan. De resultaten hiervan zijn nu opgenomen in de omzetcijfers. De totale melkprijs komt over 2017 uit op € 40,01 per 100 kilo melk (excl btw, bij 3,47% eiwit, 4,41% vet en 4,51% lactose). Dit is een stijging van 24 procent ten opzichte van 2016. Melkprijs stabiliseert in zomerRFC verwacht een stijgende vraag naar zuivel in Europa en in andere delen van de wereld. Mede door de lagere prijzen momenteel op de (wereld)markt. Tegelijkertijd is de verwachting dat de melkproductie in de eerste helft van 2018 wereldwijd stijgt. Niet zozeer in Nederland, waar het fosfaatrechtenstelsel zorgt voor stabilisatie in de melkproductie. RFC verwacht dat vraag en aanbod medio dit jaar in balans zijn en de melkprijs tegen die tijd stabiliseert. Tijd hoge nabetaling voorbijHoe dan ook lijkt de tijd dat melkveehouders van FrieslandCampina bijna steevast konden rekenen op een nabetaling tussen de 3 en 4 cent voorbij. Topman Hein Schumacher liet weten voor 2018 wel wat verbetering in nabetaling te verwachten. ‘Maar we moeten realistisch zijn: de wereld is zo veranderd dat dit niet meer zo makkelijk is.’ Voorzitter Frans Keurentjes zei dat de melkprijs sinds 2015 veel sneller fluctueert. ‘Niet in centen of enkele centen, maar in dubbeltjes. Als je vanaf dan in korte periode ook nog anderhalf miljard kilo melk meer moet zien te verwaarden, heb je een probleem. Daarom willen we voor 2018 meer balans in vraag en aanbod realiseren. Hoe we dat gaan doen? Daar horen jullie dit jaar meer over.’
0 reacties
|
Nabetaling RFC fors onderuit naar € 1,33 per 100 kilo melk
Als gevolg van een winstdaling van 40 procent afgelopen jaar, valt de nabetaling voor leden-melkveehouders van FrieslandCampina (RFC) fors lager uit. Met een prestatietoeslag van € 1,03 en € 0,30 reservering op naam, blijft de totale nabetaling steken op € 1,33 per 100 kilo melk.
RFC heeft een moeilijk jaar achter de rug met verschillende tegenvallers. De winst daalde met 37,3 procent naar 227 miljoen euro. Het zuivelconcern schrijft dit toe aan eenmalige afschrijvingen in China en Duitsland, negatieve valuta-effecten en lasten door herstructureringen. De lagere winst resulteert in een fors lagere nabetaling. Met slechts € 1,33 in totaal ligt die maar liefst 61,3 procent lager dan in 2016, toen er aan totale nabetaling nog € 3,44 werd uitgekeerd.
Omzet stijgt met ruim 10 procent
De lagere winst staat haaks op de omzetstijging en de hogere uitbetaalde garantieprijs aan de leden. De omzet steeg met ruim 10 procent naar 12,1 miljard euro. Dit is echter vooral te danken aan de toevoeging van het eerder aangekochte belang in Engo Foods in Pakistan. De resultaten hiervan zijn nu opgenomen in de omzetcijfers. De totale melkprijs komt over 2017 uit op € 40,01 per 100 kilo melk (excl btw, bij 3,47% eiwit, 4,41% vet en 4,51% lactose). Dit is een stijging van 24 procent ten opzichte van 2016.
Melkprijs stabiliseert in zomer
RFC verwacht een stijgende vraag naar zuivel in Europa en in andere delen van de wereld. Mede door de lagere prijzen momenteel op de (wereld)markt. Tegelijkertijd is de verwachting dat de melkproductie in de eerste helft van 2018 wereldwijd stijgt. Niet zozeer in Nederland, waar het fosfaatrechtenstelsel zorgt voor stabilisatie in de melkproductie. RFC verwacht dat vraag en aanbod medio dit jaar in balans zijn en de melkprijs tegen die tijd stabiliseert.
Tijd hoge nabetaling voorbij
Hoe dan ook lijkt de tijd dat melkveehouders van FrieslandCampina bijna steevast konden rekenen op een nabetaling tussen de 3 en 4 cent voorbij. Topman Hein Schumacher liet weten voor 2018 wel wat verbetering in nabetaling te verwachten. ‘Maar we moeten realistisch zijn: de wereld is zo veranderd dat dit niet meer zo makkelijk is.’
Voorzitter Frans Keurentjes zei dat de melkprijs sinds 2015 veel sneller fluctueert. ‘Niet in centen of enkele centen, maar in dubbeltjes. Als je vanaf dan in korte periode ook nog anderhalf miljard kilo melk meer moet zien te verwaarden, heb je een probleem. Daarom willen we voor 2018 meer balans in vraag en aanbod realiseren. Hoe we dat gaan doen? Daar horen jullie dit jaar meer over.’
REAGEER