Lauwe reacties op fosfaatrechtenkorting


Volgens het NAJK wilde het ministerie eerst aankoersen op een kortingspercentage van 9,8 procent
donderdag, 13 juli, 2017

De eerste reacties op het afromingspercentage van 8,3 procent voor fosfaatrechten die staatssecretaris Martijn van Dam gisteren aankondigde, variëren van begripvol tot teleurstellend.

Zo stelt LTO-vakgroepvoorzitter Melkveehouderij Kees Romijn dat de korting veel bedrijven zal raken en pijn doet, maar dat om derogatie te behouden de fosfaatproductie nu eenmaal binnen het sectorplafond moet blijven. Net als Kees Romijn hoopte NMV-voorzitter Harm Wiegersma dat de korting lager uit zou vallen. Hij verwacht dat het percentage voor veel veehouders een hard gelag zal zijn. ‘Wij zijn altijd tegen fosfaatrechten geweest en blijven er voor strijden dat dit slechts een tijdelijk instrument wordt. In de toekomst willen we fosfaatrechten graag vervangen door een degelijk integraal beleid.’

Veiligheidsmarge niet nodig

Bart van der Hoog, portefeuillehouder melkveehouderij bij het NAJK, meldt dat het ministerie van Economische Zaken eerst op een kortingspercentage van 9,8 procent wilde aankoersen. In dit hogere percentage zat dan een veiligheidsmarge, maar die is volgens Van der Hoog niet nodig.

‘Het blijft de vraag hoe het kortingspercentage volgend jaar uitpakt voor de melkveehouderij. In mijn beleving zal de fosfaatproductie altijd lager zijn dan het melkveefosfaatplafond van 84,9 miljoen kg’, aldus Van der Hoog. De ontwikkeling van de werkelijke melkveefosfaatproductie volgend jaar is volgens Van der Hoog afhankelijk van een aantal praktische factoren. ‘Een belangrijke factor is het voerspoor. Deze heeft in 2017 een groot effect gehad.’

Knelgevallencommissie maximaal 1 procent

Netwerk Grondig noemt op zijn website de mededeling van het ministerie ‘teleurstellend’. Vooral de uitkomst van de knelgevallencommissie is volgens Netwerk Grondig erg sober. Ook dat de knelgevallencommissie voor maximaal 1 procent extra generieke korting mag bijdragen valt volgens Netwerk Grondig niet mee. ‘Die 1 procent komt neer op 600.000 kg fosfaat, en dat komt neer op 14.500 koeien’, zo becijfert Netwerk Grondig.

Kees Romijn meldt juist dat hij het advies van de commissie respecteert. ‘Een deel van onze leden zal teleurgesteld zijn dat ze niet erkend worden als knelgeval. En tegelijkertijd is deze beperkte ophoging van de generieke korting positief voor alle melkveehouders die daaraan moeten bijdragen.’


3 reacties

Volgens het NAJK wilde het ministerie eerst aankoersen op een kortingspercentage van 9,8 procent
donderdag, 13 juli, 2017

De eerste reacties op het afromingspercentage van 8,3 procent voor fosfaatrechten die staatssecretaris Martijn van Dam gisteren aankondigde, variëren van begripvol tot teleurstellend.

Zo stelt LTO-vakgroepvoorzitter Melkveehouderij Kees Romijn dat de korting veel bedrijven zal raken en pijn doet, maar dat om derogatie te behouden de fosfaatproductie nu eenmaal binnen het sectorplafond moet blijven. Net als Kees Romijn hoopte NMV-voorzitter Harm Wiegersma dat de korting lager uit zou vallen. Hij verwacht dat het percentage voor veel veehouders een hard gelag zal zijn. ‘Wij zijn altijd tegen fosfaatrechten geweest en blijven er voor strijden dat dit slechts een tijdelijk instrument wordt. In de toekomst willen we fosfaatrechten graag vervangen door een degelijk integraal beleid.’

Veiligheidsmarge niet nodig

Bart van der Hoog, portefeuillehouder melkveehouderij bij het NAJK, meldt dat het ministerie van Economische Zaken eerst op een kortingspercentage van 9,8 procent wilde aankoersen. In dit hogere percentage zat dan een veiligheidsmarge, maar die is volgens Van der Hoog niet nodig.

‘Het blijft de vraag hoe het kortingspercentage volgend jaar uitpakt voor de melkveehouderij. In mijn beleving zal de fosfaatproductie altijd lager zijn dan het melkveefosfaatplafond van 84,9 miljoen kg’, aldus Van der Hoog. De ontwikkeling van de werkelijke melkveefosfaatproductie volgend jaar is volgens Van der Hoog afhankelijk van een aantal praktische factoren. ‘Een belangrijke factor is het voerspoor. Deze heeft in 2017 een groot effect gehad.’

Knelgevallencommissie maximaal 1 procent

Netwerk Grondig noemt op zijn website de mededeling van het ministerie ‘teleurstellend’. Vooral de uitkomst van de knelgevallencommissie is volgens Netwerk Grondig erg sober. Ook dat de knelgevallencommissie voor maximaal 1 procent extra generieke korting mag bijdragen valt volgens Netwerk Grondig niet mee. ‘Die 1 procent komt neer op 600.000 kg fosfaat, en dat komt neer op 14.500 koeien’, zo becijfert Netwerk Grondig.

Kees Romijn meldt juist dat hij het advies van de commissie respecteert. ‘Een deel van onze leden zal teleurgesteld zijn dat ze niet erkend worden als knelgeval. En tegelijkertijd is deze beperkte ophoging van de generieke korting positief voor alle melkveehouders die daaraan moeten bijdragen.’

3 reacties


Reacties

De kop doet anders vermoeden dat wat in het artikel staat. Iedereen is het spuugzat en murw. Hoezo lauwe reacties! Nog steeds gaan voor grenzeloze productie in Nederland. Word wakker man.

Het is teleurstellend en ook onrechtmatig dat bedrijven die al jaren niet vergroot zijn in aantal stuks rundvee nu gekort worden om onder het fosfaatplafond te blijven. Dit zou opgelost kunnen worden door de vrijkomende fosfaatrechten van stoppers voor 50% af te romen en daarmee de korting in een aantal jaren weer ongedaan te maken. De andere 50% kan dan nog vrij verhandeld worden. Zo blijven we onder het plafond en keert de rust misschien weer terug.

REAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.