Keurentjes: ‘We kunnen niet produceren met rug naar de markt’


Frans Keurentjes: ‘De coöperatie is een verlengstuk van het boerenbedrijf. Er zijn geen tegenstrijdige belangen tussen zuivel en melkveehouderij’
donderdag, 20 februari, 2020

‘Als bijna 3000 leden hun handtekening zetten onder een protestbrief is dat een signaal dat we niet kunnen negeren’, reageert FrieslandCampina-voorzitter Frans Keurentjes in een interview in Veeteelt op de onrust in de coöperatie die eind vorig jaar ontstond. ‘Maar we kunnen het ons niet permitteren om te produceren met de rug naar de markt.’

‘De bemoeienis van de coöperatie met de bedrijfsvoering raakt een aantal leden aan hun identiteit als boer en vrije ondernemer’, leerde Keurentjes toen hij bij kritische veehouders thuis in gesprek ging. ‘Het bestuur heeft altijd naar eer en geweten het belang van de leden vooropgesteld bij het nemen van besluiten. Maar we zijn er niet altijd in geslaagd om leden hierin te betrekken. Dat zullen we beter moeten doen.’

Rijen weer sluiten

‘Leden zijn divers en worden mondiger. Sociale media maken het makkelijker om ongenoegen te uiten en medestanders te mobiliseren’, realiseert Keurentjes zich. ‘Discussie is goed, want het maakt de coöperatie sterker. Maar uiteindelijk moeten we met elkaar de rijen wel weer sluiten en ons gezamenlijk belang niet uit het oog verliezen.’

Coöperatie geen schuilplaats

‘Een deel van onze leden denkt nog altijd aanbodgedreven’, constateert Keurentjes. ‘FrieslandCampina moet er maar voor zorgen dat hun melk tot waarde wordt gebracht. De coöperatie heeft een afnameplicht voor ledenmelk, maar dat betekent niet dat we het ons kunnen permitteren om met de rug naar de markt te produceren. Die markt vraagt ook om aanpassingen op het boerenerf. Het is de keuze van een lid-ondernemer om wel of niet in veranderingen mee te gaan. Uiteindelijk is de coöperatie geen schuilplaats voor iedereen.’

Geen tegengestelde belangen

Keurentjes reageert ook op de situatie dat de zuivelsector in gesprekken met het kabinet over stikstof nu buitenspel staat. ‘Met trekkers voor de deur bij FrieslandCampina en ZuivelNL hebben melkveehouders een duidelijke boodschap afgegeven. Wij respecteren de keuze van de sector, maar als de uitnodiging komt om mee te praten zullen we die met beide handen aangrijpen. Want wij, en met ons denk ik ook de politiek, kijken met verwondering naar wat er nu gebeurt. De coöperatie FrieslandCampina is een verlengstuk van het boerenbedrijf. Er zijn dus geen tegenstrijdige belangen tussen zuivel en melkveehouderij’, aldus Keurentjes.

Een uitgebreid interview met FrieslandCampina-voorzitter Frans Keurentjes is te lezen in het tweede februarinummer van Veeteelt, dat eind deze week verschijnt.

 

 


0 reacties

donderdag, 20 februari, 2020

‘Als bijna 3000 leden hun handtekening zetten onder een protestbrief is dat een signaal dat we niet kunnen negeren’, reageert FrieslandCampina-voorzitter Frans Keurentjes in een interview in Veeteelt op de onrust in de coöperatie die eind vorig jaar ontstond. ‘Maar we kunnen het ons niet permitteren om te produceren met de rug naar de markt.’

‘De bemoeienis van de coöperatie met de bedrijfsvoering raakt een aantal leden aan hun identiteit als boer en vrije ondernemer’, leerde Keurentjes toen hij bij kritische veehouders thuis in gesprek ging. ‘Het bestuur heeft altijd naar eer en geweten het belang van de leden vooropgesteld bij het nemen van besluiten. Maar we zijn er niet altijd in geslaagd om leden hierin te betrekken. Dat zullen we beter moeten doen.’

Rijen weer sluiten

‘Leden zijn divers en worden mondiger. Sociale media maken het makkelijker om ongenoegen te uiten en medestanders te mobiliseren’, realiseert Keurentjes zich. ‘Discussie is goed, want het maakt de coöperatie sterker. Maar uiteindelijk moeten we met elkaar de rijen wel weer sluiten en ons gezamenlijk belang niet uit het oog verliezen.’

Coöperatie geen schuilplaats

‘Een deel van onze leden denkt nog altijd aanbodgedreven’, constateert Keurentjes. ‘FrieslandCampina moet er maar voor zorgen dat hun melk tot waarde wordt gebracht. De coöperatie heeft een afnameplicht voor ledenmelk, maar dat betekent niet dat we het ons kunnen permitteren om met de rug naar de markt te produceren. Die markt vraagt ook om aanpassingen op het boerenerf. Het is de keuze van een lid-ondernemer om wel of niet in veranderingen mee te gaan. Uiteindelijk is de coöperatie geen schuilplaats voor iedereen.’

Geen tegengestelde belangen

Keurentjes reageert ook op de situatie dat de zuivelsector in gesprekken met het kabinet over stikstof nu buitenspel staat. ‘Met trekkers voor de deur bij FrieslandCampina en ZuivelNL hebben melkveehouders een duidelijke boodschap afgegeven. Wij respecteren de keuze van de sector, maar als de uitnodiging komt om mee te praten zullen we die met beide handen aangrijpen. Want wij, en met ons denk ik ook de politiek, kijken met verwondering naar wat er nu gebeurt. De coöperatie FrieslandCampina is een verlengstuk van het boerenbedrijf. Er zijn dus geen tegenstrijdige belangen tussen zuivel en melkveehouderij’, aldus Keurentjes.

Een uitgebreid interview met FrieslandCampina-voorzitter Frans Keurentjes is te lezen in het tweede februarinummer van Veeteelt, dat eind deze week verschijnt.

 

 

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.