FrieslandCampina verwacht drie keer zoveel mestvergisters dit jaar


Op dit moment is 60 procent van de stroom die FrieslandCampina in Nederland verbruikt, opgewekt op melkveebedrijven van leden
woensdag, 11 maart, 2020

Het aantal mono-mestvergistingsinstallaties op melkveebedrijven neemt in 2020 toe van negen naar dertig. Dit voorspelt Ynte de Vries, programmamanager energie bij FrieslandCampina.

‘De belangstelling voor mono-mestvergisting is op dit moment groot’, merkt De Vries. ‘Melkveehouders zien dat deze techniek niet alleen groene stroom oplevert, maar ook bijdraagt aan verlaging van de uitstoot van stikstof en methaan. Daarbij maakt de recent geïntroduceerde koppeling met mineralenscheiding mestvergisting extra interessant’, legt hij uit.

Van 9 naar 30 vergisters

Na de introductie in 2017 kende het Jumpstart-project een moeilijke periode, onder andere als gevolg van de fosfaatwetgeving. Op dit moment draaien er negen installaties bij FrieslandCampina-leden. De Vries verwacht dat dit aantal aan het eind van dit jaar is opgelopen naar ongeveer dertig. ‘Er is nog maar subsidie voor een beperkt aantal installaties, dus veehouders met interesse moeten er snel bij zijn’, geeft hij aan.

Meer dan 60 windmolens

Ook de orderportefeuille voor windmolens met een ashoogte van 15 meter is volgens De Vries goed gevuld. ‘Sinds de start van dit project, in juni vorig jaar, zijn al 16 molens geplaatst. Daar komen er dit jaar een flink aantal bij, want inmiddels zijn 47 nieuwe contracten getekend’, geeft hij aan. Daarnaast blijft de belangstelling voor zonnestroom groot. De Vries schat dat inmiddels op zo’n 2500 melkveebedrijven zonnepanelen op het dak van de stal liggen.

Kansen voor melkveehouders

FrieslandCampina steekt veel energie in de ondersteuning van leden bij de transitie naar duurzame energie. ‘Wij zien voor leden-melkveehouders kansen om geld te verdienen en willen het productieproces van zuivel verduurzamen. Dat helpt ons om in de markt meerwaarde te realiseren voor de melk van onze leden’, legt hij uit.

60 procent eigen stroom

De zuivelcoöperatie wil in 2025 volledig op elektriciteit uit eigen keten draaien. Op dit moment wordt al 60 procent van de gebruikte elektriciteit in fabrieken en kantoren van FrieslandCampina in Nederland opgewekt op bedrijven van leden-melkveehouders. De actuele opwekking van elektriciteit door leden van FrieslandCampina is online te volgen. Klik hier om deze site te bekijken.

In het eerste nummer van maart besteedt Veeteelt uitgebreid aandacht aan de rol die melkveehouders kunnen spelen in de transitie naar duurzame energie. De nieuwe Veeteelt verschijnt eind deze week.

 


0 reacties

Op dit moment is 60 procent van de stroom die FrieslandCampina in Nederland verbruikt, opgewekt op melkveebedrijven van leden
woensdag, 11 maart, 2020

Het aantal mono-mestvergistingsinstallaties op melkveebedrijven neemt in 2020 toe van negen naar dertig. Dit voorspelt Ynte de Vries, programmamanager energie bij FrieslandCampina.

‘De belangstelling voor mono-mestvergisting is op dit moment groot’, merkt De Vries. ‘Melkveehouders zien dat deze techniek niet alleen groene stroom oplevert, maar ook bijdraagt aan verlaging van de uitstoot van stikstof en methaan. Daarbij maakt de recent geïntroduceerde koppeling met mineralenscheiding mestvergisting extra interessant’, legt hij uit.

Van 9 naar 30 vergisters

Na de introductie in 2017 kende het Jumpstart-project een moeilijke periode, onder andere als gevolg van de fosfaatwetgeving. Op dit moment draaien er negen installaties bij FrieslandCampina-leden. De Vries verwacht dat dit aantal aan het eind van dit jaar is opgelopen naar ongeveer dertig. ‘Er is nog maar subsidie voor een beperkt aantal installaties, dus veehouders met interesse moeten er snel bij zijn’, geeft hij aan.

Meer dan 60 windmolens

Ook de orderportefeuille voor windmolens met een ashoogte van 15 meter is volgens De Vries goed gevuld. ‘Sinds de start van dit project, in juni vorig jaar, zijn al 16 molens geplaatst. Daar komen er dit jaar een flink aantal bij, want inmiddels zijn 47 nieuwe contracten getekend’, geeft hij aan. Daarnaast blijft de belangstelling voor zonnestroom groot. De Vries schat dat inmiddels op zo’n 2500 melkveebedrijven zonnepanelen op het dak van de stal liggen.

Kansen voor melkveehouders

FrieslandCampina steekt veel energie in de ondersteuning van leden bij de transitie naar duurzame energie. ‘Wij zien voor leden-melkveehouders kansen om geld te verdienen en willen het productieproces van zuivel verduurzamen. Dat helpt ons om in de markt meerwaarde te realiseren voor de melk van onze leden’, legt hij uit.

60 procent eigen stroom

De zuivelcoöperatie wil in 2025 volledig op elektriciteit uit eigen keten draaien. Op dit moment wordt al 60 procent van de gebruikte elektriciteit in fabrieken en kantoren van FrieslandCampina in Nederland opgewekt op bedrijven van leden-melkveehouders. De actuele opwekking van elektriciteit door leden van FrieslandCampina is online te volgen. Klik hier om deze site te bekijken.

In het eerste nummer van maart besteedt Veeteelt uitgebreid aandacht aan de rol die melkveehouders kunnen spelen in de transitie naar duurzame energie. De nieuwe Veeteelt verschijnt eind deze week.

 

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.