Corona drukt winst FrieslandCampina met 37 procent


De pro forma prestatietoeslag over het eerste half jaar komt uit op 0,22 euro per 100 kilo melk
donderdag, 23 juli, 2020

In het eerste halfjaar van 2020 behaalde Royal FrieslandCampina een omzet van 5,6 miljard euro. Dat is een stijging van 0,3 procent. Dit is onder andere het gevolg van een met 1,1 procent gestegen melkaanvoer door gunstige weersomstandigheden.

Ondanks de licht gestegen omzet is het resultaat van de zuivelcoöperatie flink onder druk komen te staan. Het bedrijfsresultaat daalde, op vergelijkbare basis, met 17,2 procent ten opzichte van vorig jaar. De winst ging zelfs met 37,2 procent omlaag. FrieslandCampina wijt dit volledig aan de coronapandemie. Hierdoor vond er een verschuiving plaats van het winstgevende out-of-home-kanaal zoals horeca, waar de omzet grotendeels wegviel, naar omzetgroei voor basiszuivelproducten. Van de basiszuivelproducten daalden de prijzen en winstmarges door de coronacrisis flink.

Fors lagere prestatietoeslag

Het gevolg van de onder druk staande resultaten is dat leden-melkveehouders een fors lager voorschot op de prestatietoeslag krijgen. De interim uitkering, 75 procent van de pro forma prestatietoeslag over het eerste half jaar, bedraagt 0,22 euro per 100 kilo melk exclusief btw. Leden krijgen dit uiterlijk op 1 september 2020 op de ledenrekeningen bijgeschreven. Vorig jaar was deze toeslag nog 0,65 euro per 100 kilo melk.

Melk altijd opgehaald en verwerkt

FrieslandCampina was het jaar naar eigen zeggen nog zo goed begonnen met resultaten in het eerste kwartaal boven vorig jaar. Maar in het tweede kwartaal had de coronapandemie grote impact op bedrijfsvoering en bedrijfsresultaten. ‘De coronapandemie heeft in de eerste helft van 2020 tot marktomstandigheden geleid die we nog niet eerder gezien hebben. In veel landen moesten mensen door lockdowns binnen blijven en werden de horeca en andere out-of-home-kanalen gesloten. Basiszuivelprijzen daalden flink, maar bepaalde kosten, zoals bijvoorbeeld voor transport en zeecontainers, stegen daarentegen’, vertelt Hein Schumacher, CEO van FrieslandCampina. ‘In deze ongekende situatie zijn onze leden-melkveehouders altijd melk blijven leveren die door ons op tijd werd opgehaald en volledig verwerkt in onze productielocaties.’

Verder ingrijpen kostenstructuur

Schumacher verwacht in 2020 als gevolg van de coronapandemie een wereldwijde recessie waarbij het herstel tijd zal vergen. Daarom vereist dit volgens hem verder ingrijpen in de kostenstructuur en maatregelen om de productiviteit structureel te verhogen. Door intussen ook te blijven investeren in merken en innovaties, wil FrieslandCampina deze uitdagende periode het hoofd bieden. Er zijn vanuit de markt ook alweer positieve signalen, want China herstelde in het tweede kwartaal van de corona-epidemie. Daar keerde de verkoop van kindervoeding bijvoorbeeld terug naar het niveau van voor de coronacrisis.


0 reacties

De pro forma prestatietoeslag over het eerste half jaar komt uit op 0,22 euro per 100 kilo melk
donderdag, 23 juli, 2020

In het eerste halfjaar van 2020 behaalde Royal FrieslandCampina een omzet van 5,6 miljard euro. Dat is een stijging van 0,3 procent. Dit is onder andere het gevolg van een met 1,1 procent gestegen melkaanvoer door gunstige weersomstandigheden.

Ondanks de licht gestegen omzet is het resultaat van de zuivelcoöperatie flink onder druk komen te staan. Het bedrijfsresultaat daalde, op vergelijkbare basis, met 17,2 procent ten opzichte van vorig jaar. De winst ging zelfs met 37,2 procent omlaag. FrieslandCampina wijt dit volledig aan de coronapandemie. Hierdoor vond er een verschuiving plaats van het winstgevende out-of-home-kanaal zoals horeca, waar de omzet grotendeels wegviel, naar omzetgroei voor basiszuivelproducten. Van de basiszuivelproducten daalden de prijzen en winstmarges door de coronacrisis flink.

Fors lagere prestatietoeslag

Het gevolg van de onder druk staande resultaten is dat leden-melkveehouders een fors lager voorschot op de prestatietoeslag krijgen. De interim uitkering, 75 procent van de pro forma prestatietoeslag over het eerste half jaar, bedraagt 0,22 euro per 100 kilo melk exclusief btw. Leden krijgen dit uiterlijk op 1 september 2020 op de ledenrekeningen bijgeschreven. Vorig jaar was deze toeslag nog 0,65 euro per 100 kilo melk.

Melk altijd opgehaald en verwerkt

FrieslandCampina was het jaar naar eigen zeggen nog zo goed begonnen met resultaten in het eerste kwartaal boven vorig jaar. Maar in het tweede kwartaal had de coronapandemie grote impact op bedrijfsvoering en bedrijfsresultaten. ‘De coronapandemie heeft in de eerste helft van 2020 tot marktomstandigheden geleid die we nog niet eerder gezien hebben. In veel landen moesten mensen door lockdowns binnen blijven en werden de horeca en andere out-of-home-kanalen gesloten. Basiszuivelprijzen daalden flink, maar bepaalde kosten, zoals bijvoorbeeld voor transport en zeecontainers, stegen daarentegen’, vertelt Hein Schumacher, CEO van FrieslandCampina. ‘In deze ongekende situatie zijn onze leden-melkveehouders altijd melk blijven leveren die door ons op tijd werd opgehaald en volledig verwerkt in onze productielocaties.’

Verder ingrijpen kostenstructuur

Schumacher verwacht in 2020 als gevolg van de coronapandemie een wereldwijde recessie waarbij het herstel tijd zal vergen. Daarom vereist dit volgens hem verder ingrijpen in de kostenstructuur en maatregelen om de productiviteit structureel te verhogen. Door intussen ook te blijven investeren in merken en innovaties, wil FrieslandCampina deze uitdagende periode het hoofd bieden. Er zijn vanuit de markt ook alweer positieve signalen, want China herstelde in het tweede kwartaal van de corona-epidemie. Daar keerde de verkoop van kindervoeding bijvoorbeeld terug naar het niveau van voor de coronacrisis.

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.