MTC zet melkprijs voor 2023 vast op 52 cent


woensdag, 4 mei, 2022

Milk Trading Company (MTC), de coöperatie van Nederlandse en Vlaamse melkveehouders die melk- en voerprijzen vastlegt op de termijnmarkt, sluit op dit moment contracten voor 2023 af op respectievelijk 52 cent (rekensystematiek FrieslandCampina) en 48 cent (rekensystematiek Milcobel).

‘Hiermee bieden we onze leden voor volgend jaar weer een aantrekkelijk perspectief’, vindt Dirk Coucke, directeur en oprichter van MTC.

Groot verschil bijpassen

MTC, dat in 2017 werd opgericht, bood de deelnemers de eerste jaren een dikke plus op de melkprijs. De sterk stijgende melkprijs op de fysieke markt in het afgelopen jaar pakte voor de coöperatie echter ongunstig uit. De melkprijs was voor de eerste maanden van 2022 bijvoorbeeld vastgezet op respectievelijk 34 (rekensystematiek Milcobel) en 38 cent (rekensystematiek FrieslandCampina), waar de prijs op de fysieke markt steeg tot boven de 50 cent.

Dit verschil moesten de deelnemers bijpassen. ‘Maar omdat deelnemers een beperkt deel van hun volume hadden vastgelegd, kwam er bij de meesten via het melkgeld voldoende binnen om dit op te vangen’, vertelt Coucke.

Tien cent extra waarborg

Volgens de MTC-directeur was bijstorten op de waarborgrekening voor leden meer de bottleneck. ‘De termijnmarkt eist dat MTC voldoende geld in kas heeft om voor een jaar vooruit voor het totale vastgelegde volume het verschil tussen de vastgelegde melkprijs en de verwachte melkprijs te kunnen financieren’, legt hij uit.

Deze eis had tot gevolg dat leden sinds oktober vorig jaar voor elke liter van het vastgelegde volume tien keer een cent hebben moeten bijstorten op de waarborgrekening. Voor dat geld moesten velen een banklening afsluiten. ‘Voor banken zijn dit risicoloze leningen, want het geld komt gegarandeerd terug’, stelt Coucke. ‘Vlaamse leden werden door hun bank dan ook vlot geholpen. In Nederland liep de procedure wat omslachtiger.’

Bijna 120 leden uitgestapt

De situatie was voor 47 leden in Nederland en een 70-tal leden in België aanleiding om uit MTC te stappen. ‘Zij hebben hun verlies genomen en een aantal van hen had daarnaast de kans om bij een fysieke afnemer een aantrekkelijk contract voor langere tijd af te sluiten’, vertelt Coucke. Op dit moment heeft MTC nog 80 Nederlandse en 125 Belgische leden die nog meedoen met de afdekkingen. Daarnaast willen momenteel nog 25 veehouders lid blijven om later weer mee te doen. Volgens Coucke hebben zich op basis van de verwachtingen voor volgend jaar bovendien ook al weer nieuwe leden gemeld die zouden willen instappen.

Zeventig procent houdt vertrouwen

‘Circa 70 procent van de leden is gebleven bij MTC, wat aangeeft dat ze nog steeds vertrouwen hebben in het systeem om prijsrisico’s af te dekken op de termijnmarkt, zelfs na deze extreme prijssituatie’, geeft Coucke aan. Volgens hem is 55 procent van het vastgelegde melkvolume voor het derde kwartaal 2022 aangehouden. Voor het eerste kwartaal van 2023 ligt dat percentage op 87 procent. ‘De meeste leden verwachten dus in de fysieke markt op lange termijn dalende melkprijzen’, verklaart hij.

Vooruitzichten 2023 gunstig

Met de vooruitzichten voor volgend jaar is volgens Coucke de rust binnen MTC weergekeerd. ‘Deelnemers snappen dat vastleggen van de melkprijs op de termijnmarkt ook een verlies op kan leveren. Maar leden zijn nu tevreden met de kans om voor 2023 de melkprijs vast te zetten op respectievelijk 48 en 52 cent’, merkt de directeur. ‘Bij dergelijke prijzen verwachten we ook weer belangstelling van nieuwe leden.’


0 reacties

woensdag, 4 mei, 2022

Milk Trading Company (MTC), de coöperatie van Nederlandse en Vlaamse melkveehouders die melk- en voerprijzen vastlegt op de termijnmarkt, sluit op dit moment contracten voor 2023 af op respectievelijk 52 cent (rekensystematiek FrieslandCampina) en 48 cent (rekensystematiek Milcobel).

‘Hiermee bieden we onze leden voor volgend jaar weer een aantrekkelijk perspectief’, vindt Dirk Coucke, directeur en oprichter van MTC.

Groot verschil bijpassen

MTC, dat in 2017 werd opgericht, bood de deelnemers de eerste jaren een dikke plus op de melkprijs. De sterk stijgende melkprijs op de fysieke markt in het afgelopen jaar pakte voor de coöperatie echter ongunstig uit. De melkprijs was voor de eerste maanden van 2022 bijvoorbeeld vastgezet op respectievelijk 34 (rekensystematiek Milcobel) en 38 cent (rekensystematiek FrieslandCampina), waar de prijs op de fysieke markt steeg tot boven de 50 cent.

Dit verschil moesten de deelnemers bijpassen. ‘Maar omdat deelnemers een beperkt deel van hun volume hadden vastgelegd, kwam er bij de meesten via het melkgeld voldoende binnen om dit op te vangen’, vertelt Coucke.

Tien cent extra waarborg

Volgens de MTC-directeur was bijstorten op de waarborgrekening voor leden meer de bottleneck. ‘De termijnmarkt eist dat MTC voldoende geld in kas heeft om voor een jaar vooruit voor het totale vastgelegde volume het verschil tussen de vastgelegde melkprijs en de verwachte melkprijs te kunnen financieren’, legt hij uit.

Deze eis had tot gevolg dat leden sinds oktober vorig jaar voor elke liter van het vastgelegde volume tien keer een cent hebben moeten bijstorten op de waarborgrekening. Voor dat geld moesten velen een banklening afsluiten. ‘Voor banken zijn dit risicoloze leningen, want het geld komt gegarandeerd terug’, stelt Coucke. ‘Vlaamse leden werden door hun bank dan ook vlot geholpen. In Nederland liep de procedure wat omslachtiger.’

Bijna 120 leden uitgestapt

De situatie was voor 47 leden in Nederland en een 70-tal leden in België aanleiding om uit MTC te stappen. ‘Zij hebben hun verlies genomen en een aantal van hen had daarnaast de kans om bij een fysieke afnemer een aantrekkelijk contract voor langere tijd af te sluiten’, vertelt Coucke. Op dit moment heeft MTC nog 80 Nederlandse en 125 Belgische leden die nog meedoen met de afdekkingen. Daarnaast willen momenteel nog 25 veehouders lid blijven om later weer mee te doen. Volgens Coucke hebben zich op basis van de verwachtingen voor volgend jaar bovendien ook al weer nieuwe leden gemeld die zouden willen instappen.

Zeventig procent houdt vertrouwen

‘Circa 70 procent van de leden is gebleven bij MTC, wat aangeeft dat ze nog steeds vertrouwen hebben in het systeem om prijsrisico’s af te dekken op de termijnmarkt, zelfs na deze extreme prijssituatie’, geeft Coucke aan. Volgens hem is 55 procent van het vastgelegde melkvolume voor het derde kwartaal 2022 aangehouden. Voor het eerste kwartaal van 2023 ligt dat percentage op 87 procent. ‘De meeste leden verwachten dus in de fysieke markt op lange termijn dalende melkprijzen’, verklaart hij.

Vooruitzichten 2023 gunstig

Met de vooruitzichten voor volgend jaar is volgens Coucke de rust binnen MTC weergekeerd. ‘Deelnemers snappen dat vastleggen van de melkprijs op de termijnmarkt ook een verlies op kan leveren. Maar leden zijn nu tevreden met de kans om voor 2023 de melkprijs vast te zetten op respectievelijk 48 en 52 cent’, merkt de directeur. ‘Bij dergelijke prijzen verwachten we ook weer belangstelling van nieuwe leden.’

0 reactiesREAGEER

Veeteelt stelt het erg op prijs dat je wilt reageren op een bericht. Vul hieronder je volledige naam (voor- en achternaam) en je emailadres in. Je reactie wordt dan meteen geplaatst. Wil je niet elke keer je naam en emailadres invullen? Dan kun je je eenmalig registreren. Zo ontstaat een omgeving waarin iedereen op een respectvolle manier kan reageren in plaats van anoniem afreageren.
You must have Javascript enabled to use this form.